Aktualności Klinik i Zakładów

Innowacyjna operacja wydłużenia kości

W dniu 14 marca 2018r. w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przeprowadzono pierwszą w Polsce operację wydłużania kości udowej z zastosowaniem samowydłużającego się gwoździa śródszpikowego z jednoczesną korekcją deformacji osiowej, metodą opracowaną przez prof. Rainera Baumgarta z Monachium.

Zabieg przeprowadzono u 18 letniego pacjenta Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej, kierowanej przez Pana prof. dr hab. med. Marka Jóźwiaka. Operację przeprowadził Pan dr n. med. Paweł Koczewski – specjalista w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, w asyście Pana prof. dr hab. med. Marka Jóźwiaka oraz Pana prof. Francka Accadbled z Tuluzy (Francja).

Metoda opracowana przez prof. Rainera Baumgarta polega na implantowaniu do skróconej i zdeformowanej kości udowej specjalnego, zdalnie sterowanego gwoździa śródszpikowego, mającego możliwość wydłużania się i przez to wydłużania samej kości.

Metoda ta, stanowi kolejne unowocześnienie metody dystrakcyjnej Ilizarowa. Zwiększa znacznie komfort pacjenta w czasie leczenia, uwalniając go od stosowania niewygodnego dystraktora zewnętrznego, jakim jest aparat Ilizarowa i inne stosowane obecnie. Pozwala uniknąć możliwych powikłań związanych z implantami wprowadzonymi przez skórę do kości i pozostawionymi tam na wiele miesięcy. Ponadto ułatwia wykonywanie ćwiczeń usprawniających przez pacjenta.

Informacje publiczne